Media

Słowo Boże na dziś

Dziękujemy

KREM


Karmelitańska Grupa Modlitewna „Miłosierdzie Boże”, która obecnie funkcjonuje jako Karmelitański Ruch Ewangelizacyjno-Modlitewny – KREM, powstała przy kościele Karmelitów Bosych w Przemyślu w 1992 r., z polecenia ówczesnego przeora klasztoru o. Andrzeja Guta OCD i z błogosławieństwem ks. bpa Ignacego Tokarczuka. Inicjatorem powstania Grupy i jej pierwszym moderatorem był o. Jan Krawczyk OCD.

KREM uzyskał akceptację wyższych przełożonych Polskiej Prowincji Karmelitów Bosych. o. Camile Maccisse Generał OCD, nawiedzając przemyski Karmel w 1999 r. pobłogosławił Ruch, potwierdzając ostatecznie jego charyzmat i potrzebę działalności. Ks. Abp Józef Michalik, wizytując parafię Karmelitów Bosych, zapoznając się z działalnością Ruchu, nazwał Karmel „Wieczernikiem Miasta Przemyśla”.
Ruch, działający od roku 1992 lat wykształcił własną formację i strukturę, skupiając katolików różnego wieku i stanu niemal ze wszystkich parafii miasta Przemyśla.
KREM podejmował różnorodne dzieła, głównie ewangelizacyjne, które przyczyniły się do odrodzenia życia duchowego członków Ruchu i mieszkańców wielu parafii Przemyśla i okolic. Były to liczne rekolekcje, studium biblijne, pielgrzymki, karmelitańska szkoła modlitwy, spektakle teatralne, dni skupienia, Msze św. z Sakramentem namaszczenia chorych, nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a także czuwania modlitewne, czy też Seminaria Odnowy w Duchu Świętym.
KREM animował I Ogólnopolską Noc Czuwania Rodzin Karmelitańskich na Jasnej Górze 3/4 X 1997 r., jak również I Ogólnopolskie Spotkanie noszących Szkaplerz św. w Czernej 17 VII 1999 r.
Ruch przyczynił się m.in. do utworzenia w grudniu 1999 r. Bractwa Szkaplerza Świętego, Ogniska Misyjnego oraz Karmelitańskiego Stowarzyszenia Charytatywno-Opiekuńczego im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, działających przy kościele Karmelitów Bosych w Przemyślu. Z inspiracji KREM-u w Radymnie i w Przemyślu na Kmieciach powstały grupy modlitewne o podobnej duchowości. Wiele osób znalazło swoje miejsce w świeckim Zakonie Karmelitańskim. Działalność KREM-u zaowocowała licznymi powołaniami zakonnymi i kapłańskimi.
Moderatorami Ruchu byli kolejno :
o. Jan Krawczyk
o. Leszek Starczewski
o. Rafał Prusko
o. Paweł Baraniecki
o. Marcin Skowronek
o. Piotr Ścibor
o. Zenon Choma
o. Piotr Krupa
aktualnie: o. Paweł Baraniecki
Patronką Karmelitańskiego Ruchu Ewangelizacyjno-Modlitewnego jest Matka Boża Szkaplerzna
Święto Patronalne Ruchu obchodzone jest w dniu 16 lipca